30. 5. – 2. 6. 2024 UCI Europe Tour

Hvězdy budoucnosti se v Česku představí v úvodu června

Závod míru do 23 let – Grand Prix Jeseníky, přehlídka největších talentů planety v silniční cyklistice, se v roce 2023 pojede od 8. do 11. června. Tradiční podnik bude opět součástí Poháru národů, což je nejvýznamnější seriál závodů dané věkové kategorie. I proto se fanoušci mohou těšit na jména, která za pár let budou psát historii ve World Tour.

„Každoročně k nám jezdí špičkoví jezdci. Mnohdy už jsou na soupiskách elitních formací. Reprezentační týmy k nám posílají nejlepší cyklisty, protože jde o skvělou prověrku jejich síly, jejich vrchařského umění. Nabízíme skutečně světový závod, protože Závod míru je společně s Tour de l´Avenir vrcholem pro každého z kluků v kategorii do třiadvaceti let,“ vyzdvihuje výjimečnost závodu Leopold König, ředitel Závodu míru.

Závod míru do 23 let v roce 2022 byl parádním představením českých barev. Vždyť Mathias Vacek vyhrál prolog a oblékl se do trikotu lídra ve žluté barvě. Následně v první etapě dospurtoval druhý Pavel Bittner a převzal pozici průběžného krále pořadí. Při druhém dějství s dojezdem na Dlouhé stráně Češi excelovali a Mathias Vacek udržel průběžně třetí místo. V závěrečném třetím dějství pak Pavel Bittner slavil dílčí triumf, ale cílová fotografie jej posunula na druhé místo. Celkově třetí příčku udržel Mathias Vacek, který se od srpna stal posilou týmu Trek Segafredo.

Šlo o potvrzení výjimečnosti české sestavy, která v konečném účtování Nations Cupu skončila na druhé pozici o jediný bod před Dánskem. Celkově první příčku vybojovali cyklisté Belgii, v jejichž barvách Cian Uijtdebroeks vyhrál Tour de l´Avenir a Lennert Van Eetvelt ovládl právě Závod míru.

Závod míru do 23 let v minulosti absolvovali cyklisté, kteří se záhy stali hvězdami profesionálního pelotonu. Slovinec Tadej Pogačar po excelentním představení v Jeseníkách následně vyhrál dvakrát Tour de France, Tao Geoghegan Hart ovládl Giro di Italia, Julian Alaphilippe dvakrát vybojoval zlato na mistrovství světa.

Na startu se vždy sejde třiadvacet šestičlenných týmů podle aktuálního pořadí žebříčku UCI, tudíž fanoušci vidí elitu kategorie do třiadvaceti let. Jinak tomu nebude ani od 8. do 11. června 2023.