30. 5. – 2. 6. 2024 UCI Europe Tour

Pavel Bittner dojel v první etapě Závodu míru druhý a oblékl se do žlutého

Český cyklista Pavel Bittner sice neobhájil loňské vítězství v první etapě Závodu míru do 23 let, ale dojel na trase z Jeseníku do Rýmařova jen těsně druhý a oblékne se do žlutého dresu pro vedoucího muže celkového pořadí. Etapu dlouhou 131 kilometrů s výjezdem na Červenohorské sedlo vyhrál Dán Kolze Sebastian Changizi, který Bittnera porazil o 17 setin. Dosavadní lídr Mathias Vacek z českého týmu dojel na 37. pozici a v celkovém hodnocení klesl na čtvrté místo.

„Museli jsme se dnes starat o trochu víc věcí, protože jsme měli v týmu žluťáka. Já jsem ale chtěl potvrdit minulý rok a věděl jsem, že na to mám. Ten dojezd tady mám rád, chtěl jsem vyhrát,“ povídal po závodu Bittner. „Ale nebylo to tak hladké jako loni, měl jsem horší nájezd do finiše, takže jsem se rozhodl, že do toho půjdu a sprintoval jsem asi 300 metrů už ze zatáčky do cíle. Bohužel jeden byl rychlejší, ale můžu být spokojený,“ prohlásil nový celkový lídr závodu. „Je to super pocit, alespoň jednu etapu, je to čest,“ uvedl.

Jeho úkolem v sobotní etapě s cílem na obávaném vrcholku Dlouhých strání, kam cyklisté pojedou dokonce dvakrát, je pomoct vítězovi čtvrtečního prologu Mathiasi Vackovi, který by rád útočil na celkové vítězství v závodu. „Těším se moc, mám rád kopce, ale nejsem tady na celkové pořadí, měl jsem za cíl dnešní etapu. Zítra musím pomoct Mathiasovi a uvidíme, na co to klapne,“ měl jasno Bittner.

Hned na startu se do společného úniku pustili Nizozemec Owen Geleijn a Slovák Filip Lohinský, společně si vyjeli náskok až sedm minut, nicméně nejprve zpomalil slovenský cyklista a Nizozemce balík před příjezdem do Rýmařova dojel. Hlavní peloton se tak dostal po třech okruzích kolem Rýmařova do cíle společně. Sobotní etapa může rozhodnou o celkovém vítězi, neboť se pojede dvakrát na vrchol Dlouhé stráně, celá etapa měří 134 kilometrů a má převýšení 2770 metrů.