8.—11.6. 2023 UCI Europe Tour

Závod míru 2022: Top 5 momentů

Grand Prix Jeseníky 2022, to byla přehlídka budoucích hvězd světové cyklistiky a jejich urputných soubojů se skvělými českými talenty. Závod míru jezdců do 23 let ukázal, že tuzemská silniční cyklistika má do budoucna z čeho vybírat. Pojďme se ohlédnout za nejlepšími momenty letošního ročníku.

1. Mathias Vacek

O největším českém talentu posledních let se hovořilo už před startem a také samotný závodník si dělal nejvyšší možné ambice. Hlad po úspěchu prokázal Mathias už v 3,4 km dlouhém prologu, který v ulicích Jeseníku ovládl a oblékl se do žlutého. Pozdějšího celkového vítěze Belgičana Lennerta Van Eetvelta porazil o 11 setin. V absolutním pořadí byl klasifikován jako třetí. Potenciál později zúročil druhým místem na MS v silničním závodu do 23 let. Je dobře, že tento závodník v zárodku kariéry upřednostnil silniční cyklistiku před během na lyžích, jemuž se také velice úspěšně věnoval. Za zmínku stojí i fakt, že byl dlouhé týdny bez angažmá kvůli konci týmu Gazprom Rusvelo a připravoval se individuálně. Nyní ho čekají nové výzvy v americkém World Tour týmu Trek – Segafredo.

2. Pavel Bittner

Už v roce 2021 Pavel Bittner vítězstvím prokázal, že mu úvodní etapa mládežnického závodu v Jeseníku svědčí. Tentokrát dvacetiletý jezdec na trati z Jeseníku do Rýmařova opět bojoval o první pozici, ale jen těsně v závěrečném finiši prohrál. Na jednu etapu se dokonce oblékl do žlutého dresu vedoucího závodníka. I Pavel má v kapse smlouvu ve World Tour – z development týmu se posunul do áčka nizozemského Team DSM.

3. Dvakrát Dlouhé Stráně

V České republice těžko najdete náročnější kopec. Mladí cyklisté si ho vyjeli hned dvakrát, což obnášelo zhruba 1800 výškových metrů na přibližně 20 kilometrech. To je převýšení srovnatelné s alpskými vrcholky při závodech World Tour. A největším zážitkem byl výkon dalšího českého talentu Karla Vacka. Heroickým nasazením v závěrečném stoupání pomohl bratru Mathiasovi, aby po královské etapě zůstal v boji o celkové stupně vítězů. Za cílem neměl Karel síly ani na to, aby sám slezl z kola. „Tohle stoupání je fakt extrém,“ shodli se bratři.

4. Závěrečný milimetrový finiš

V cyklistických silničních závodech jsou těsné dojezdy v závěrečném spurtu na denním pořádku. Tento v poslední etapě Závod míru patřil ale mezi nejtěsnější. Vyprávět by o tom mohl Pavel Bittner, který na čáře finišoval společně s Britem Samuelem Watsonem a dokonce se chvíli radoval z vítězství. Později však rozhodčí výsledky po zevrubném přezkoumání cílové fotografie změnili a Bittner se podruhé v ročníku musel spokojit s těsným etapovým stříbrem. „Přesto musím být spokojen,“ prohlásil nakonec po prvotním zklamání.

5. Budoucí hvězdy

Na Závodu míru se formují budoucí špičky světové silniční cyklistiky. Jako součást kategorie Nations' Cup stojí v hierarchii světových podniků třeba vedle slavné Tour de l´Avenir a v minulosti si ho vybrali pro test své formy Slovinec Tadej Pogačar, dvojnásobný mistr světa Julian Alaphilippe či aktuálně nejlepší český závodník Jan Hirt. Až další roky ukážou, kam český závod posune letošního vítěze Lennerta Van Eetvelta (na snímku), který jen dva týdny po triumfu v Jeseníku skončil celkově druhý na slavném Giru pro závodníky do 23 let.