30. 5. – 2. 6. 2024 UCI Europe Tour

Mathias Vacek byl v druhé etapě Závodu míru čtvrtý a celkově je třetí

Český cyklista Mathias Vacek dojel v druhé etapě Závodu míru z Bruntálu na Dlouhé Stráně (134 km) čtvrtý a v celkovém hodnocení se posunul na třetí pozici. Dosavadní lídr průběžného pořadí a další český cyklista Pavel Bittner byl v cíli na 49. místě se ztrátou více než 11 minut a přišel o žlutý dres vedoucího muže průběžného pořadí. Do čela celkového hodnocení se dostal Belgičan Lennert Van Eetvelt, který nejlépe zvládl obávaný vrch Dlouhé Stráně, kam cyklisté dnes vyjeli dokonce dvakrát.

Od začátku se jelo poměrně svižné tempo také díky českým závodníkům, dokonce byly k vidění i úniky, které však neměly moc šancí na úspěch. Dvojí výjezd na Dlouhé stráně má zhruba 1800 metrů výškových a jeden výjezd měří přibližně 10 kilometrů. Bylo jasné, že se o celkovém vítězi bude rozhodovat právě v závěrečných kilometrech.

„Dneska to byla řežba,“ hlesl v cíli Mathias Vacek, který má na žlutý trikot ztrátu 14 sekund. „Tým ale odvedl excelentní práci, kontrolovali jsme celý závod, kluci to skvěle odtáhli, klobouk dolů, jsme spokojení, lépe to dnes nešlo,“ povídal Mathias Vacek. Hodně mu v závěrečném stoupání pomohl bratr Karel, díky jehož heroickému výkonu se udržel v čelní šestičlenné skupině.

„Brácha mě tam dotáhl, ale na konci už mě braly křeče a už jsem na to neměl. Tohle stoupání je extrém,“ hodnotil Mathias Vacek. „Ještě to zítra nějak zkusíme vymyslet na ten žluťák, zítra do toho dáme všechno,“ slíbil. „Věděli jsme s bráchou, že jsme na tom skvěle, můj úkol byl jet do kopce, co to dá,“ doplnil Karel Vacek, který za cílem vysílením doslova spadl z kola únavou. Po dlouhých letech jsme jeli jako bráchové vynikající závod, snad ještě o nás bude slyšet,“ doufal.

Nedělní poslední etapa vede okolí Jeseníku, měří 167 kilometrů a bude mít celkové převýšení 2340 metrů.